2015. nov 02.

Nevünkben is legyünk önmagunk!

írta: Csonka Ákos
Nevünkben is legyünk önmagunk!

„A magyar név megint szép lesz!” E Petőfitől kölcsönvett sorral indított kampányt a Via Nova 2012-ben azzal a céllal, hogy minél többen éljenek a törvény adta lehetőséggel, és használják magyarul vezeték- és keresztnevüket a személyi okmányaikban. A névváltoztatások ösztönzése érdekében azóta számos helyszínen és módon felhívtuk már a figyelmet a változtatás lehetőségére. Tájékoztató anyagokat osztogattunk közösségi rendezvényeken, könyvjutalomban részesítettük azokat, akik már magyarosították a nevüket, valamint különféle tartalmakkal jelentünk meg a legismertebb közösségi hálón, hogy rámutassunk arra, hogy aki magyar nemzetiségű, nyugodtan használhatja magyarul a nevét a hivatalos érintkezés során is. Sőt, az a természetes, ha így használja! Akcióink során többször tapasztaltuk ugyanis, hogy sokan még csak nem is hallottak arról, hogy elhagyható az „-ová” végződés, illetve hogy a Juraj lehet György, még a személyi igazolványban is. Anyanyelvén lehet igazán önmaga az ember, és ez vonatkozik a névre is! 
nevedben_1.jpg

Nomen est omen - szól a latin közmondás, ami magyarul annyit tesz, hogy: „A név előjel”, „A név jósjel”. Gyakran fordítják úgy is, hogy: „A név maga az ember”. Ezek szerint árulkodik a nevünk? Különös kérdés ez a Felvidéken, hiszen itt sokaknak van egy hivatalos nevük és van egy magyar. Ha alá kell írni valamit, Erzsébetből egy szempillantás alatt Alžbeta lesz, Ferencből František. Pedig mindez elkerülhető. A szlovákiai jogszabályok nem tiltják, hogy nevünket hivatalosan is anyanyelvünkön használjuk. Ehhez mindössze annyira van szükség, hogy az anyakönyvben is így legyen bejegyezve. Tehát aki magyar nemzetiségű, az mind családi, mind keresztnevét magyar nyelven, a magyar helyesírás szerint írhatja a személyi igazolványban, az útlevélben, a jogosítványban stb. A nőknek sem kell családi nevüket „-ová” végződéssel megtoldani. Arra is van lehetőség, hogy a korábban szlovák nyelvű írásmódra változtatott családnevet magyar alakban használja tovább a tulajdonosa. Aki eddig Kiš volt, Kiss lehet. A név magyarra történő javítását írásbeli nyilatkozattal kell kezdeményezni annál az anyakönyvi hivatalnál, amelyiknek az anyakönyvében a nevet születéskor bejegyezték. Legcélszerűbb már a gyermek születésekor magyar nevet bejegyeztetni az anyakönyvbe, de sohasem késő változtatni. Az eljárással kapcsolatos részletes tudnivalókról, az ehhez szükséges iratokról az anyakönyvi hivatalokban tájékoztatják az érdeklődőket. A névváltozást követően a régi okmányokat természetesen le kell cserélni, és a változást a hivatalokban be kell jelenteni. Egy kis sorban állás viszont nem lehet tényező, ha így lehetünk nevünkben is önmagunk.

nev2.jpg
Használd az anyanyelved, élj bátran a jogaiddal!

Anyanyelvén lehet igazán önmaga az ember, és ez vonatkozik a névre is! Erről szól a Via Nova újabb névmagyarosítási kampánya.

Bővebb információ az ifjúsági csoport honlapján ITT>> található.
Valamint nézd meg a kampány részeként készített kisfilmet ITT>>.

nev3.jpg

Szólj hozzá